Üyelik Girişi
Ürün ve Hizmetler
Site Haritası
Takvim

2012 YILI YEM BİTKİLERİ DESTEKLEMELERİ UYGULAMA ESASLARI YAYINLADI

 Yem bitkileri ekilişlerinin destekleme ödemesi müracaatları,1 Ocak 2012 ile 15 Kasım 2012 tarihleri arasında yapılacak.

             Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın ''Yem Bitkileri Desteklemeleri Uygulama Esasları Tebliği'' 20 Haziran 2012 tarihli Resmi Gazete'de yayınlandı.Yem bitkileri ekilişlerinin destekleme ödemesinden Çiftçi Kayıt Sistemi'ne (ÇKS) kayıtlı ve kaliteli kaba yem üretimi amacıyla yem bitkileri ekilişi yaparak hasat eden çiftçiler yararlanacak.

                 Yem bitkileri ekilişleri için müracaatlar 1 Ocak 2012'de başlayacak ve 15 Kasım 2012'de sona erecek. Yem bitkileri ekilişlerine hasat yılı için tespit edilen destekleme birim fiyatlarına göre dekar başına destekleme ödemesi yapılacak.

                 Yem bitkisi desteğinden yararlanmak isteyen çiftçiler, yem bitkisini hasat etmeden önce dilekçeyle müracaat edecek. Hasattan sonra yapılacak müracaatlar değerlendirmeye alınmayacak. İl müdürlükleri gerek gördüğü taktirde müracaat sürelerini yukarıda bahsedilen tarihler arasında kalmak şartıyla il/ilçe Tahkim Komisyonu kararı alarak ilin ekolojik koşullarına göre belirleyecek.

                 Çok yıllık yem bitkilerinden yonca ve yapay çayır mera için dört yılda bir, korunga için üç yılda bir ilk hasat edildiği yıl destekleme ödemesi yapılacak. Aynı parsele bu sürenin sonunda yapılan yeni ekilişler destekleme kapsamına alınmayacak. Çiftçilerden, yonca ve yapay çayır mera ekilişi için dört yıl, korunga ekilişi için ise üç yıl ekimin bozulmayacağına dair taahhütname alınacak.

                     Çok yıllık yem bitkisi ekilişi yapan çiftçilerin bu ekilişi yaptıkları parselleri, ÇKS'de yonca ve yapay çayır mera ekilişleri için dört yıl, korunga ekilişi için ise üç yıl süreyle sabitlenecek. İl/ilçe müdürlükleri yonca ve yapay çayır mera ekilişlerini ikinci ve dördüncü yıllarda korunga ekilişini de üçüncü yılda kontrol edecek. Taahhüdünü ihlal edenler varsa tutanak icmali düzenlenecek ve bu ödemeleri geri almak için gerekli işlemler yapılacak.

                 Desteklenecek yem bitkileri toplam ekiliş alanı en az 10 dekar olacak.

                 Bir üretim yılında aynı parsele aynı tek yıllık yem bitkisi arka arkaya ekilirse sadece birincisi için desteklemelerden faydalandırılacak.  Aynı yıl içerisinde aynı parsele tek yıllık yem bitkisi ekilip, hasattan sonra çok yıllık yem bitkisi ekildiği takdirde, her iki ekiliş de destekleme ödemelerinden faydalandırılacak.

Yem Bitkileri Desteklemeleri Uygulama Esasları Tebliği

Müracaat edecek çiftçilerimiz için gerekli evraklar

 Yorum Yaz - Arşiv   2003 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam165
Toplam Ziyaret122185
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar3.84803.8634
Euro4.53534.5535
Hava Durumu
Anlık
Yarın
8° 6°
KÖŞE YAZARLARIMIZ

Tarım Takvimi